TOUR DETAILS

DALYAN TOUR - TURTLE BEACH - CARETTA CARETTAS

Dalyan where there is a marvellous combination of ancient culture, architecture and natural beauties, is becoming very famous for domestic and foreign tourists coming from different countries. Ancient architecture is still standing and the structures are one of the most special places in Turkey. To tour these wonderful places and see the unique beaches you can call us for Dalyan tour.

Sultaniye thermal spring that can be seen with boat trips on the lake, mudpath, sulfurous pool provide you to get rid of the stress and the tiredness of cities. You can get information about the area by the experienced guides and have enjoyable times with your family or individually. During this wonderful trip you can taste open buffet dishes. You can visit Lycian rock graves and take photos.

DALYAN TURTLE BEACH

Dalyan turtle beach that combines a lake view and a sea view gives you the chance to get pleasure from the sea, beach and the sun. In this marvellous bay which is 4.5 kilometers long, you can enjoy the sun and smooth sea and swim under a blue sky. As the sea is not very deep, some people especially children can swim safely. As the lake is next to the sea you have the chance to see caretta carettas and have an unforgettable time. With this tour that is among the options we offer, you can get the pleasure of summer holiday individually or with your family.

CARETTA CARETTAS IN DALYAN

Besides watching the wonderful culture and architecture of Dalyan you can rest in the thermal springs and mudbaths.You can take a short trip in town as it has 2500 yeared history. To see caretta carettas let you to spend unforgettable times.

In dalyan turtle beach you can see caretta carettas in their special spawning ground and you can witness this natural event.In this area lake and sea are side by side. Because of this reason there is a specially prepared spawning area for carettas. You can also take photo of these beautiful animals.

The tour continues when you are on the return path. You can see the carettas easily by the boat which hunt blue crabs. You can keep in touch with us for a special and unforgettable tour. With its wonderful nature and the view that combines blue and green. We provide you a joyous day. You can also have it in available prices. You can visit every side of Turkey with your besties without overspending.

KAUNOS ROCK TOMBS

During our Dalyan River Boat Tour, we are passing by Kaunos rock-cut tombs and Kaunos Ancient City. Kaunos Rock-cut tombs are unique in the region and all over the world. The tombs are dates back to year 4 B.C. which is Mausolus period in Karia. You will have time to take photos in front of rock tombs, after being informed about region's history and environment.

Reviews
 • Dalyan - Turtle Beach
  Sinem Öztürk
  19.05.2018

  Öncelikle herkese iyi günler. Eşimle tatil için Ölüdenize geldik. Ölüdeniz sokaklarında dolaşırken Seaside Travel acentasına Dalyan turu hakkında bilgi almak için gittik. Dalyan turu hakkında güzel bilgiler edindik ve turumuzu aldık. Ertesi gün sabah bizi konakladığımız otelden aldılar. Şöförü rehberi herkes çok cana yakındı ve turdan çok memnun kaldık. Tüm tatilci arkadaşlara tavsiye ederim.

 • Dalyan - Turtle Beach
  Demet
  09.08.2018

  Tatil için fethiyeye geldiğimizde turlara kayılmak istedik ve seaside tura karar verdik tur rehberi ve çalısanlar oldukça güler yüzlü ve ilgili keyifli bir tur oldu bizim için.

 • Dalyan - Turtle Beach
  Almira
  15.08.2018

  Отдых в Fathie оставил неизгладимое впечатление!!! Посетила Dalyan, потрясающие исторические места, древние памятники архитектуры, очень богатая древняя история. Рекомендую Всем обязательно посетить эти места. Огромное спасибо гидам, очень интересно и подробно опишут историю этих мест. Спасибо русскому гиду Valentine и Yalchinu настоящие профессионалы!!!

 • Dalyan - Turtle Beach
  Alla Giray
  06.05.2019

  Добрый день! Про отдых писать не буду, просто нет слов. Замечательные места, красивая природа, отзывчивые люди. Хотела бы отдельно написать и поблагодарить сотрудников туристического агентства seasidetours. Отзывчивые, улыбчивые, внимательные. Предлагают большой выбор туров, говорят по-русски. Цены приемлемее, чем в других агентствах, к тому же, нам подарили третий тур в подарок и бесплатное посещение хамама. Рекомендую всем это агентство. С ним ваш отдых действительно станет незабываемым.

 • Dalyan - Turtle Beach
  Yasemin
  26.06.2019

  Merhaba 4 günlük kısa Fethiye tatilimizde bizi en doğru şekilde yönlendirip, çok iyi ve keyifli vakit geçirmemize yardımcı olan Seaside Travel acentasına ve yetkili Fatih beye çok teşekkürler. Dalyan turumuzda bizi ağırlayan rehberimiz Deniz hanıma da keyifli sohbeti, güler yüzü ve mükemmel anlatımları için teşekkürler. Mutlaka görmelisiniz pişman olmayacaksınız.

 • Dalyan - Turtle Beach
  Aslı Küçük
  08.09.2019

  Tatil için yine Muğla’yı tercih etmemize değen bir tatil oldu. Kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir yer. Tur boyunca bize yardımcı olan rehberinden kaptanına kaptanından fotoğrafçısına kadar herkese teşekkürler 🙏🏽

 • Dalyan - Turtle Beach
  Hale Oluk
  05.08.2020

  Fethiyeye ilk gelişimiz oldugu için tripadvisor aracılıgıyla seaside acentasını bulduk.Bizi yanıltmadın seaside herşey cok güzeldi teşekkür ederiz seaside ailesi

 • Dalyan - Turtle Beach
  zeynep fidan
  05.08.2020

  Öncelikle bu yıl bu kadar kötü giden sorunlar arasında kısa süre de olsa tatilimizi dolu dolu yaşayabilmemizi sağladıgınız için çok teşekkür ediyorum . ilgi alaka ve bize kendimizi özel hissettiren ekibe çok tşk ederiz.

 • Dalyan - Turtle Beach
  murat özkaya
  05.08.2020

  bu şehri seviyorum . etkinlikleri eglencesi tarihi ve denizi ile tatil için vazgeçilmezim. beni ve ailemi kısa zamanda bu kadar dolu bir tatil yaşatmayı başaran seaside travel şirketine teşekkürler harikasınız

 • Dalyan - Turtle Beach
  melek alkaç
  07.08.2020

  her sene oldugğu gibi bu sene de sizi tercih ettik. yerinde sayanlardan olmayarak her sene biraz daha ilerleyen bir ekibiniz ve sağladığınız konforla hizmetinize teşekkürlr

 • Dalyan - Turtle Beach
  beste ceren özcan
  07.08.2020

  tavsiyeler üzerine daha fethıyeye gelmeden iletişim sağlayıp yerimizi ayırtmıştık .Daha telefonda bize gösterdiği ilgi ve alakayla dogru tercih yaptığımızı kanıtlayan Mete beye ve arkasındakı bütün çalışanlara tşkrler...

 • Dalyan - Turtle Beach
  Hülya esmeray
  16.08.2020

  merhabalar dün katıldığımız dalyan turundan çok memnun kaldığımızı soylemek isterim aracın konforundan şofor beyin ilgisine ve rehberimizin hoş sohbetlerıne kadar dolu dolu bir gün geçirmemizi saglayan herkeze teşekkürler..

 • Dalyan - Turtle Beach
  Tülay Pehlivan
  05.10.2020

  tatilimizin son günlerinde her dakikasını dolu dolu geçirecegimiz bir etkinlik ararken tercihimiz olan seaside ekibi bizi yanıltmadı. keşke biraz daha kalabilseydik .Karetta hastahanesi de bir hayvan sever olarak tebrikleri hakediyor . iyi günler :)

 • Dalyan - Turtle Beach
  Kudret Esensoylu
  17.06.2022

  Öncelikle çok teşekkür ederim çok fazla tur yaptım ama bu aklımdan hiç çıkmayacak herşey anlatıldıgı gibi mükemmel

 • Dalyan - Turtle Beach
  Emma Driver
  23.08.2022

  Fantastic day out, would definitely recommend.

 • Dalyan - Turtle Beach
  Emma
  29.08.2022

  Dalyan - Turtle Beach. We booked the Dylyan trip with the local seaside travel office in Oludienz. The trip was fantastic and the guide went to great extent to make the day a memorable one. from the mud baths to the tombs to the turtle beach seeing turtles in their natural habitat. There was a photographer with us for the day, I hate having my picture taken but my husband wanted some, I have to say these photos where exceptional (even I liked the ones of me). These photos do come at an additional cost but you get to look at them before deciding if you want them, they were £20 per party for all the pictures taken of the day which looking at the quality was fantastic quality.

 • Dalyan - Turtle Beach
  Fiona Kay
  30.08.2022

  Went on the Dalyan mud bath trip. It was a long day, we left the hotel at 8am and got back about 7.30pm. The trip was very good, enjoyed the mud bath experience and the turtles at turtle beach. Ozy at the Oludeniz town shop was very helpful, we also booked a turkish bath with him

 • Dalyan - Turtle Beach
  Amelia Jones
  29.04.2023

  We joined the dalyan tour that I bought from the internet on Monday, everything was very good, it was a great tour. walking around the delta and the beach is very nice

 • Dalyan - Turtle Beach
  Olesya Lupanova
  25.07.2023

  I bought a tour to Dalyan on 07/15/23 at the agency when I was vacationing at Area Hotel Fethiye. Employee Oscar helped. He helped me choose a tour, told me how the tour would go. I don't speak English, I don't understand Turkish. We communicated through google translator! I really enjoyed the tour! Especially swimming on the beach where the lake meets the sea! And very beautiful scenery! Crabs and turtles! Everything was great! Thanks Oscar!!!

 • Dalyan - Turtle Beach
  Natalya&Valya
  28.07.2023

  Thank you Melissa and Chulpan for great excursion to Dalyan! Melissa make our trip fantastic and we've got a lot of emotions!


Blog Blog
Whatsapp